Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skinheadské hnutí je ve své podstatě spíše kulturním fenoménem, než-li politickým, a tomu odpovídá, že se studiemi tohoto hnutí a různých jeho odnoží zabývají převážně sociologové. Nelze však pominout, že přes deklarovanou apolitičnost některých směrů o hnutí, které má politické aspekty.

Jedním z nejzajímavějších a nejvýraznějších proudů je hnutí S.H.A.R.P. (Skinheads Against Racial Prejudice), které reaguje na nástup ultrapravicově orientovaných skinheadů a odkazuje na tradice skinheadského hnutí. Toto hnutí se objevilo v České republice poměrně záhy, ale od počátku 90. let bylo reprezentováno spíše jednotlivci, či menšími skupinkami. Zejména v první polovině 90. let se čeští SHARPové pohybovali v okruhu tzv. anarcho-autonomní scény a často spolupracovali s jednotlivci, kteří se sebeidentifikovali jako RASH čili Red and Anarchist Skin Heads Madrid, Redskins či punkové, geneze jednotlivců i skupin vedla k dynamickému toku členů tohoto hnutí mezi jednotlivými ideovými a ideologickými platformami. Jasnější strukturu hnutí SHARP v ČR začalo získávat až v průběhu druhé poloviny 90. let. Zásadní roli při krystalizaci struktury hrálo čitelné identifikování historie skinheadského hnutí a vymezení k ní.
->celé infos click logo!

RASH ODKAZY!!! >>> Redskin Links & Red & Anarchist Links

www.madbutcher.de
skandal Oi!
Tri-Country SHARP

Sharps, Trojans, Oi! skins, Redskins
- Nášivky či placky s textem S.H.A.R.P. , často také Punks & Skins United, Trojan Skins, číslice 69 (označující Spirit of 69 /duch roku 69/ - návrat ke kořenům skinheads a jejich nejlepší období), Oi! nebo také If The Kids Are United (Když se mládež spojí), anglická nebo také česká vlajka a další většinou zdůrazňující apolitičnost popřípadě odpor k fašismu. U Redskins lze také vidět rudou hvězdu, jako pojítko k socialismu a nosí vínově červené bombery, nicméně to nemusí být pravidlo.
- Těžké pracovní boty, ale téměř nikdy klasické kanady, spíše značkové (Dr. Martens, Gladiator, Steel), bunda Bomber (Bomber jacket), ale také džínová bunda, trička Fred Perry a Lonsdale, (popřípadě i bundy Lonsdale, Alpha Industries, Troublemaker či Pit Bull), téměř výhradně džíny různých barev. Červené, černé či bílé kšandy nebo pásek s přezkou, kostkované košile - většinou vzor Ben Sherman.

Obrázek “http://www.resistances.be/images/Skinheads-SHARP-logos.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.acs.bg/Tolerance_museum/9_1/papers/p3/skinheads.jpgObrázek “http://www.creighton.edu/langlab/classes/ger211fs02/Britta/skinheads.gif” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://www.dw-world.de/image/0,,1362636_1,00.jpgObrázek “http://www.rnrhighschool-mannheim.de/sharp-skin.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.http://streetpunk.cz/pictures/skinheads/images/987.jpghttp://streetpunk.cz/pictures/punkskins/images/958.jpghttp://streetpunk.cz/pictures/punkskins/images/991.jpghttp://streetpunk.cz/pictures/skinheads/images/981.jpghttp://streetpunk.cz/pictures/skinheads/images/980.jpghttp://streetpunk.cz/pictures/skinheads/images/983.jpghttp://streetpunk.cz/pictures/skinheads/images/977.jpg

------------------------------------------------Anketa------------------------------------------------------

Historický pohled na hnutí Skinheads

V souvislosti s tímto rozborem bych chtěl především poukázat na omyl, kterého se dopouští většina z nás. Spojujeme totiž pojem Skinhead s totožností rasisty či neonacisty. Pravda je však někde úplnějinde!!!!

Psal se rok 1966. Po celé Británii "kvetly květiny", vesele se demonstrovalo, fetovalo, , když se začalo formovat cosi, co svou definitivní podobu dostalo během roku 1967. Byli to Skins. Základní kámen byl vztyčen mládeží dělnické třídy (middle class). Ta již měla dost neuhlazené módy hippies a politikaření okolního světa. Vycházela především z předchozích uskupení jakými byla Teddy Boys, Mods (předchozí Rock´n´Rolloví nadšenci) či Rudies (černá mládež z Indie).

Styl Skinheads byl plný elegance a tvrdosti. Určením se stala uniforma jednoznačně demonstrující příslušnost svého majitele - těžké pracovní boty, seprané levisky a košile značky Ben Sherman. Vše mělo vyjadřovat původ svého majitele z pracujícího lidu. Mezi touto nakrátko ostříhanou mládeží se vyskytovali jak běloši, tak příslušníci ostatních ras. To od základu bortí naše představy o skupinkách heilujících rasistů. Paradoxem je, že tito "tvrdí" hoši byli tehdy vlastně mnohem tolerantnější než milující hippies a také byli mnohem nonkonformnější než proti měšťáctví bojující součastníci.

Jednotícím prvkem se stalo především pojetí zábavy. Večer co večer se tyto skupinky scházely při poslechu reggae, či stylově spřízněného ska - totiž hudby, která svými kořeny sahala až ke břehům vzdálené Jamajky (např. Daylight Inn, Three Tuns, Lord Palmerstone). Oblíbeným povyražením se stal také fotbal. Zde bylo hlavním cílem ukázat naprosto fanatickou oddanost svému klubu. Z těchto dob také pochází zátarasy z ostnatého drátu rozdělující hlediště na část pro fanoušky domácích a hostů. Našlo se mnoho důvodů proč od sebe tyto skupiny oddělit.

Výše již bylo zmíněno, že jejich móda byla plná tvrdosti. "S" si totiž brzy uvědomili, že těžké boty jsou výbornou zbraní a že jejich účinnost vzrůstá úměrně s množstvím nabroušeného kování. Následně se po celé Británii rozšířil zákaz vstupu na fotbalové zápasy v obuvi značky Dr. Martens, atp. Souběžně s tímto nařízením odstartoval závod ve zbrojení. Policie byla neúprosná, ale vždy se našla nějaká skrýš na důmyslně oblečeném těle.

Skinheads sice bylo hnutím uniformním, ale i ono podléhalo evoluci. Pro nás by jedním z takových ukazatelů mohl být například účes. V úplných prvopočátcích byl sestřih přiměřeně krátký (rozumějme od 1 do 2 cm). Poté přišel do módy holící strojek s nástavcem 0,10. A výsledek? Téměř dokonalá plešatost. Zato však koncem roku 1969 vlasy dorůstaly více jak pěti centimetrů, avšak tyto musely být pečlivě upraveny a s pěšinkou na straně. S tím také souvisela krátkodobá synonymní změna názvu na Suedeheads. Tito "elegáni" však během roku 1972 téměř vymizeli spolu s celým hnutím*.

Renesance přišla po dlouhých čtyřech letech. Onoho horkého léta 1976 šokovaná Británie přihlížela vzniku nového úkazu. Přišel punk. Punk s sebou přinášel chaos a rvačky. V souvislosti s "S" došlo k velmi zajímavému úkazu. Při "punkových" potyčkách totiž bylo možno spatřit znovuobjevivší se Skins, a to hned na obou stranách. "Staří", probritští a proimperialističtí, se většinou zdržovali v protianarchistickém táboře. Punkeři byli naproti tomu vděční za každou příležitost, kdy mohli do královnina obrazu vrazit další spínací špendlík. Skinheads, kteří podporovali je, byli tedy zcela novým a nezvyklým jevem. Chtěli šokovat ještě více než samotní punks.

Noví jedinci zachovali ze "starých mravů" jen to nejextremističtější a ještě více se zradikalizovali. Vrátila se doba holých lebek, případně byla kštice obarvena. Rok 76 také znamenal nové navýšení prodeje pro vysoké boty, šle a bombry. Muzika se posunula od ska k Oi! punku, tvrdé hudbě s texty výrazně protestující proti všemu (např. 4-Skins, The Last Resort).

Nová generace je ale nehledě na své kořeny výrazně politicky orientována. Je proto nasnadě zamyslet se, zda se opravdu jednalo o návrat. Úplně jiných rozměrů pak nabyl pojem Skinheads po svém rozšíření za hranice Británie. Dá se však stále ještě mluvit o Skinheads?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

HOVNOMRDI

(skin88, 15. 6. 2007 18:39)

NAZI JE IN A NÉ NĚJAKEJ POSRANEJ ŠARPÁK NEBO PUNK!!!! FUCK OFF KOKOTI!!!

Re: HOVNOMRDI

(filostt cz , 12. 12. 2012 10:31)

ty jsi blb proto že nacisti jsou Němci tak si tam tahni a chcipni z ostatníma a ze říkate Čechy Čechum tak to je ubohe pač vy kopírujete ty největší dementy na světě GNWP

FUCK YA NAZIS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(FUCK NAZI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, 28. 7. 2008 21:41)

NAZIS SUCK! BE INTERNATIONALIST! U R CZECH SO WHAT? ANY PROBLEM? BEING NICE TO EVERYBODY IS GOOD! THIS IS THE REASON THAT WE ARE LIVING! NAZI SUCKS!

Češi

(Kalich, 5. 2. 2008 6:00)

Mi nejsme německý ani anglický národ ale jsme češi a mněli by jsme být na to hrdí. Ne aby jsme kopírovali.Vždy jsme byli uznávaný národ. Nedovolte aby si s námi otírali všichni zadky.

HOVNOMRDI

(skin88, 15. 6. 2007 18:39)

NAZI JE IN A NÉ NĚJAKEJ POSRANEJ ŠARPÁK NEBO PUNK!!!! FUCK OFF KOKOTI!!!

HOVNOMRDI

(skin88, 15. 6. 2007 18:39)

NAZI JE IN A NÉ NĚJAKEJ POSRANEJ ŠARPÁK NEBO PUNK!!!! FUCK OFF KOKOTI!!!

Oi Oi Oi

(Marty 69, 7. 6. 2007 22:37)

Nackove jsou curaci. Dekuji ze jste me vyslechli.

PRO NEGRI

(PRO NEGRI, 7. 6. 2007 22:32)

SKINHEADS AND S.H.A.R.P IS ONE

pro debyby je je kreten

(Nausik, 7. 6. 2007 20:39)

hele ty curaku nadavas tu na iteligenci a napises tu mozky se S kokote

pro debylby je je kreten

(Nausik, 7. 6. 2007 20:39)

hele ty curaku nadavas tu na iteligenci a napises tu mozky se S kokote

pro bebylby je je kreten

(Nausik, 7. 6. 2007 20:39)

hele ty curaku nadavas tu na iteligenci a napises tu mozky se S kokote

JO!!!

(Pájinka..., 31. 5. 2007 19:33)

Jo PUNKS and SKINS UNITED!!!!
A ty 1488 prolezl si vůbec základku???Odkdy se píše mozky se S????No ani tě neznám a už vidim jak seš debilní člověk vrať se do první třídy!!!!A radši nic nepiš jinak ukážeš ještě víc svou blbost:-DDD

pro debyly

(1488, 25. 5. 2007 23:01)

nazdar zmrdi tak co koukam ze vase debylyta je velika tak co porat si hrajete na neco na co vase mosky nestaci no vono se s vasi inteligenci neni cemu divyt.tak zdar BUZICI 1488

SHARP

(Isis, 23. 5. 2007 21:53)

for trztzu: Ty seš asi velkej inteligent. Za klávesnicí seš machr. SKINS and PUNKS UNITED

trztzu

(chrtu, 12. 4. 2007 16:49)

sharp jsou curaci